Osadus - 09. oktoober

“Marta, Marta, sa muretsed ja vaevad ennast paljude asjadega, aga tarvis on vaid üht. Maarja on ju valinud hea osa, mida ei võeta temalt ära.”

Luuka 10:41-42

Jeesus noomis ettevaatlikult Martat, kui naine palus tal veenda Maarjat aitama õde paljudes Jeesuse võõrustamisega seotud ülesannetes. Maarja valis osaduse Jeesusega.

Külalislahkus ise võib häirida osadust külalistega, sest soovime, et kõik oleks “nii korras”. “Õige” külalislahkus võib tunduda nõnda paljunõudev, et keelab meil kodudesse inimeste kutsumise. Või siis osutub meie nõudlikkus hirmutavaks ja külalislahkusetuks kutsututele, kuna neil võib tekkida hirm näiteks vannitoa määrimise või vale kahvliga söömise pärast.

Nii nagu meist osad norivad kodu esinduslikkuse kallal - kuidas on seatud söögilaud ja milliseid maitseelamusi pakub menüü - nõnda nõudlikud on paljud meist ka jumalateenistuse suhtes. See peab toimuma “kindlal viisil”, et võiksime kogeda Jumalat.

Samas eitame endale Külalise kohalolu, kui lubame erinevatel liturgilistel vormidel keelata osaduse teistega. Ja me seisame vastu teiste külalislahkusele, kui lubame oma ülistusreeglitel saada takistuseks.

Kristus Jeesus, päästa mind häiritusest. Ma otsustan istuda sinu jalge ees ja kuulata.

Autor Chris Glaser
Tõlkija Heino Nurk
Toimetaja Meelis Süld
Originaali tiitel The Word is out: daily reflections on the Bible for lesbians and gay men
© 1994 Chris R. Glaser
Kirjastaja Westminster John Knox Press 1999
Esmakirjastaja HarperSanFrancisco 1994