Kogudusetelk - 01. juuli

Siis pilv kattis kogudusetelgi ja Issanda auhiilgus täitis elamu. [---] Ja kõigil oma rännakuil läksid Iisraeli lapsed teele alles siis, kui pilv elamu pealt üles tõusis.

2. Moosese raamat 40:34,36

Kogudusetelk (tabernaakel) oli telgitaoline kaasaskantav Iisraeli Jumala Jahve pühamu. Jumalateenistus oli tõesti liikuv pidu, sest Jahve juhatas iisraellasi, kes olid alles vabanenud Egiptuse orjusest, tõtatud maale. Jumal juhatas neid pilvega päeval ja tulesambaga öösel.

Kogudusetelgi kogemus on võrratu metafoor meie kohtumistele Jumalaga, kes ütles Moosesele: „Ma olen, kes ma olen.“ Jumalat ja Jumala tegevust ei saa kinni siduda aja ja ruumiga. Karl Barth kirjeldas teoloogi ülesannet kui maalija püüdlust püüda lõuendile lendavat lindu: kord ära maalitud, on lind juba kusagil mujal. Me teame, kuidas kapist välja tulek on jätkuv metamorfoos.

Nagu kaunid kunstid, nii ka meie jumalateenistus, meie vastus Jumalale, on samuti provisoorne, saavutades vaimuliku harmoonia isegi siis, kui see kaob. Jumalateenistuse kord on luustik: sellel pole liha ja verd kuni me „esitame“ seda Jumalale.

Nii Jumal kui meie oleme minekul. Meid lohutab teadmine Jumala telkimisest meiega koos meie tõotuse otsinguil.

Juhata meid, igavene Jumal. Sinu telk on meie kodu.

Autor Chris Glaser
Tõlkija Heino Nurk
Toimetaja Meelis Süld
Originaali tiitel The Word is out: daily reflections on the Bible for lesbians and gay men
© 1994 Chris R. Glaser
Kirjastaja Westminster John Knox Press 1999
Esmakirjastaja HarperSanFrancisco 1994