Passioon - 12. märts

Kes neist kolmest oli sinu arvates ligimene inimesele, kes oli sattunud teeröövlite kätte?" Seadusetundja ütles: "See, kes tema peale halastas." Jeesus ütles talle: "Siis mine ja tee sina nõndasamuti!"

Luuka 10:36-37

Jeesus avardas heebrea arusaama ligimese armastamisest. Lõppjärelduses loole halastajast samaarlasest, kes aitas läbipekstud meest tee peal, osutus ligimeseks see, kes läks nii lähedale, et teda liigutas röövitud mehe abitus. Usutegelased selles loos – preester ja leviit – vältisid seda, ilmselt seetõttu, et kartsid osutuda rituaalselt ebapuhtaiks. See oli samaarlane, segarahvuse ja mitteortodoksse usulahu liige, kes näitas üles kaastunnet.

Kord ostukeskuses nägin viimast korda elusana üht oma aidsihaiget sõpra. Ma olin teda näinud haiglas. Ent seekord otsustasin ma teda vältida. Ta oli koos meie ühise sõbraga, seega mitte üksi. Eemalt vaadates tundus ta silmnähtavalt kõhetu ja ma lihtsalt ei suutnud taluda sel päeval temaga tegelemist. Kuigi Jumal ja mu sõber annavad mulle andeks, jään ma alati kahetsema oma otsust.

Koos preestri ja leviidiga läksin ma teisele poole, sest ma ei tahtnud sekkuda.

Jeesus, juhata meid riskima oma mugavusega teiste lohutamiseks.

Autor Chris Glaser
Tõlkija Heino Nurk
Toimetaja Meelis Süld
Originaali tiitel The Word is out: daily reflections on the Bible for lesbians and gay men
© 1994 Chris R. Glaser
Kirjastaja Westminster John Knox Press 1999
Esmakirjastaja HarperSanFrancisco 1994