Osadus - 28. oktoober

Kuningas ütles oma sulastele: "Pulmad on küll valmis, aga kutsutud ei olnud seda väärt. Minge nüüd teelahkmetele ja kutsuge pulma, keda te iganes leiate!"

Matteuse 22:8-9

Nädal pärast seda kui üks Des Moinesi kirik otsustas ülekaaluka häälteenamusega aktsepteerida geidest koguduseliikmeid, juhatasid jumalateenistust lapsed. Nähes lastele antud võimalust kasvada üles avatud koguduses, tulid mul silmi pisarad – rõõmust nende pärast ja kurvastusest meie ülejäänute pärast, kellele seda võimalust polnud antud.

Ühes klassis lavastati näidend tänases kirjakohas toodud Jeesuse tähendamissõna põhjal. Kuningas kutsus sõbrad pulma vastuvõtule, kuid need sõbrad keeldusid tulemast ja tapsid koguni sulaseid, kes kutse edastasid. Seejärel hävitas kuningas mõrvarid ja kutsus võõrad pulma. Aga üks külalistest, kes ei kandnud sobivat rõivastust ega näidanud seeläbi üles austust, visati „välja pimedusse, kus on ulgumine ja hammaste kiristamine“ (22:13). Kui lapsed jäljendasid tapmissteeni ja vaene tüdruk visati kirikust sobimatu rõivastuse kandmise tõttu välja, pani see mind mõtlema laste arusaama üle Jumalast.

Paljud kui mitte kõik lesbid ja geimehed lahkusid kirikust noorena – ajal, mil arvasime end kandvat ülekantud tähenduses „valet riietust“ ja olevat kirikust ja taevast välja heidetud vihase Jumala poolt. Ometi kõneleb see lugu nendest, kes lükkavad tagasi või ei austa Jumala kutset osadusse. Meie oleme võõrastena kutsutud, kui sõbrad keelduvad.

Me valime sinu, oo Jumal, nii nagu sina oled valinud meid.

Autor Chris Glaser
Tõlkija Heino Nurk
Toimetaja Meelis Süld
Originaali tiitel The Word is out: daily reflections on the Bible for lesbians and gay men
© 1994 Chris R. Glaser
Kirjastaja Westminster John Knox Press 1999
Esmakirjastaja HarperSanFrancisco 1994