Osadus - 24. oktoober

"See on minu ihu, mis teie eest antakse. Tehke seda minu mälestuseks! [---] See karikas on uus leping minu veres. Nii sagedasti kui te sellest joote, tehke seda minu mälestuseks!"

1 Korintlastele 11:24-25

Howard Wells oli üks esimesi geiaktiviste New Yorgi vanimas sõltumatus oikumeenilises usuteaduslikus erakõrgkoolis Union Theological Seminary. Ta armus mehesse, kes tegi nende suhtele peagi kiire lõpu. Howard oli murtud. Kinnisidee mehest – Patist – muutus juba hoiatavaks ning ta pöördus terapetudi poole, mõistmaks oma meeltut armumist.

Armumine on pigem soov kui armastus, iha omada kellegi teise häid omadusi. Teise poole kättesaamatus või keeldumine võib muuta inimese oma ihadega meeletuks. Carl Jungi kirjutised juhatasid Howardi oma kinnisidee lõpplahenduseni – liita Pati juures armastatud isikuomadused ühte endaga.

Howard Wells järeldas samuti, et armulaua pühitsemine võib peegeldada jüngrite soovi liituda Jeesuse omadustega, neelates sümboolselt tema ihu ja verd. Kuigi algkristlasi süüdistati ekslikult kannibalismis, on see põhimõte võrreldav. Kannibalid söövad ohvri seda osa, mille omadusi nad ihalevad.

Armulauaosaduses võib seega kogeda Kristuse omaduste tarvitamist. Ja erinevalt templisse toodud ohvriandidest, millest said süüa vaid preestrid, toidab Kristuse ohver meid kõiki.

Sinu ihu ja veri saagu üheks minu omaga, Kristus Jeesus, et su armastus võiks elada minus.

Autor Chris Glaser
Tõlkija Heino Nurk
Toimetaja Meelis Süld
Originaali tiitel The Word is out: daily reflections on the Bible for lesbians and gay men
© 1994 Chris R. Glaser
Kirjastaja Westminster John Knox Press 1999
Esmakirjastaja HarperSanFrancisco 1994