Soome piiskopid: kirikust lahkumine ei aita edendada homode õigusi

Osa Soome luterliku kiriku piiskoppidest näevad massilises kirikust lahkumises reaktsiooni sallimatuse ja homoseksuaalide diskrimineerimise vastu kirikus ja paluvad inimesi kirikusse jääda, et üheskoos homode õigusi edendada, vahendab portaal Meie Kirik.

Teisipäeval näidatud homoteemalise telesaate järel on Soome luterlikust kirikust välja astunud juba üle 16 000 inimese. Soome kirikutegelastest osalesid saates Tampere piiskop Matti Repo, kes koos parlamendisaadik Päivi Räsäneniga kaitses abielu kui mehe ja naise vahelist liitu, ja pastor Leena Huovinen, kes toetas homopaaride võrdset kohtlemist.

Telesaates esile tulnud traditsioonilist abielukäsitust toetavaid seisukohti silmas pidades leiab Soome kiriku peapiiskop Kari Mäkinen, et kiriku kuvand peab muutuma realistlikumaks.

„Põgenemine näib sisaldavat tugevat reaktsiooni homoseksuaalide inimväärikuse alandamise vastu. See ei ole kooskõlas kiriku inimkäsitlusega, kuigi kirikus on selles küsimuses üsna erinevaid piiblitõlgendusi,“ rääkis Mäkinen.

Helsingi piiskop Irja Askola ütles väljaandele Helsingin Sanomat: „Mõistagi ma soovin, et suudetaks edasi olla kirikus. Kirikus on ju erinevaid hääli ja näiteks mina toetan seda kurssi, mille kohaselt preester võib õnnistada homo- või lesbipaari. Pealinna piirkonnas toetab vaimulike enamus registreeritud paarisuhte õnnistamist.“

„Kirikust lahkumine ei ole selles olukorras mõistlik lahendus. Sel viisil homode asi ei edene. Pigem juhtub nii, et sallimatud suunad saavad endisest suurema kaalu otsuste tegemisel kirikus,“ ütles Espoo piiskop Mikko Heikka.

Nii peapiiskop Mäkinen kui Mikkeli piiskop Seppo Häkkinen muretsevad samuti majandusliku kahju pärast, mida liikmete lahkumine kirikule tekitab.

Teoloog Kari Kuula, kes on õpetanud ka Eesti pastoreid, juhtis HS.fi vahendusel tähelepanu sellele, et Soome piiskoppide ametlikus dokumendis ei peeta homoseksualismi patuks ja homoseksuaalse orientatsiooniga inimestelt ei nõuta tsölibaadis elamist. Kuula märkis, et piiskopid on homode paarisuhted heaks kiitnud ja lubavad neile kirikus palvust korraldada. Kuula manitses ka inimesi mõtlema sellele, et lahkudes nad nõrgendavad toetust kiriku ametlikule kursile.