Taani kirikuminister seadustaks samasooliste paaride laulatused

Taani kirikuminister Per Stig Møller teatas kavatsusest algatada eelnõu, mille vastuvõtmisel saavad samasoolised paarid sõlmida edaspidi ametlikult ka kiriklikke abielusid.

"Minu ettepanek tähendab, et homoseksuaalsed paarid saavad minna kirikusse ja abielluda ning oleksid seega juriidiliselt võrdsustatud mehe ja naisega," ütles Møller ajalehele Kristeligt Dagblad, lisades samas, et kirikuõpetajatele üksikisikutena tuleb jätta võimalus geipaaride laulatamisest siiski keelduda, juhul kui see läheb tõesti vastuollu nende südametunnistusega, vahendab Infopartisan.

Eelnõuga kavatseb minister tulla välja alles pärast eelseisvaid parlamendivalimisi, mis toimuvad hiljemalt 12. novembril, juhul kui ta siis kirikuministrina jätkab. "Ma ei arva, et on väärt alustada valimiskampaaniat teemaga, mis puudutab teatud kindlat, seksuaalselt määratletud rühma. Seetõttu ütlen ma nüüd praegu, milline on minu seisukoht ning kuidas ma kirikuministrina toimida kavatsen. Aga me võime nentida, et milline ka ei oleks valimiste tulemus, siis pärast neid on uues parlamendis olemas poliitiline toetus kiriklike homoabielude juurutamiseks," ütles Møller.

Taani oli 1989. aastal esimene riik maailmas, kus hakati ametlikult tunnustama samasooliste kooselu registreeritud partnerluse kujul. Ka praegu tegutseb Taanis kirikuõpetajaid, kes viivad läbi ilmalikult registreeritud geipaaride õnnistamist, kuid sellel toimingul puudub hetkel juriidiline kaal. Mølleri ettepanek tähendab, et edaspidi ei oleks ilmalik registreerimine eraldi enam vajalik – piisaks kirikus toimuvast laulatusest.