Pühadus - 14. august

Ja nad tulid Jeruusalemma. Ja Jeesus läks pühakotta ning hakkas välja ajama neid, kes pühakojas müüsid ja ostsid, ning lükkas kummuli rahavahetajate lauad ja tuvimüüjate pingid ega lubanud, et keegi kannaks asju läbi pühakoja.

Markuse evangeelium 11:15-16

„Ei mingit tavalist äri!“ hüüdsime me sõjavastastel meeleavaldustel Vietnami sõjast kasu lõikavate korporatsioonide vastu. „Ei mingit tavalist äri!“ ütlesid ACT-UPi meelavaldajad AIDSi ajastul aktsioonidel, mis olid suunatud kõigile alates ravimifirmadest kuni variserideni. „Ei mingit tavalist äri!“ ütles Jeesus meelavaldusel, kõrvaldades kaubanduse templi maa-alalt, hüüdes: „Minu koda peab hüütama palvekojaks kõigile rahvastele!“

Ebaviisaka äri paljastamiseks ebaviisakate vahendite kasutamise juured ulatuvad Jeesuse ja prohvetiteni, kes talle eelnesid ja järgnesid. Nagu Jeesus puhastas templi, nii taotleme meie kiriku ja teiste ühiskondlike institutsioonide puhastamist.

Howard Warren oli praktiliselt ühe mehe meeleavaldus ühel aastal peetud üleriiklikul kiriklikul kogunemisel, hoides kantsli all, kus jutlstati, silti, millele oli kirjutatud sõna „HÄBI.“ Ma kahtlen, kas keegi mäletab, kes jutlustasid või mida kõneldi, kuid igaüks mäletab tema julge meeleavalduse kaudu lihakssaanud Sõna kiriku ebapüha geivastase hoiaku vastu.

Me õnnistame kõiki neid, kes otsustavad rõhumise vastu üles astuda, mitte lihtsalt seda välja elada.

Autor Chris Glaser
Tõlkija Heino Nurk
Toimetaja Meelis Süld
Originaali tiitel The Word is out: daily reflections on the Bible for lesbians and gay men
© 1994 Chris R. Glaser
Kirjastaja Westminster John Knox Press 1999
Esmakirjastaja HarperSanFrancisco 1994