Pühadus - 06. august

 Linn ja kõik, mis selles on, tuleb hävitada Issanda auks!

Joosua 6:17

Sõjas kujutatakse vaenlasi uskmatuina, kes on madalamad kui inimesed. Iroonia on selles, et sõda paneb meid kõiki käituma kui uskmatuid, kes on madalamad kui inimesed. „Pühad sõjad“ ei ole pühad. Joosua raamatu iisraellased uskusid, et Jumal on neid saatnud vallutama Kaananimaad, seega Jeeriko hävitamine pidi olema olema holokaust, põletusohver Jumalale („tuleb hävitada Issanda auks“).

Kui miljonid juudid, geid, poliitilised dissidendid, mustlased ja usulised vähemused mõrvati natside surmalaagrites, siis need, kes püüdsid leida mõtet mõttetusele, nimetasid seda holokaustiks. Nagu paljud juudid, eelistan ka mina seda nimetada shoahiks, mis tähendab heebrea keeles annihilatsiooni. Aeg on lõpetada inimliku patu segamini ajamine Jumalale ohverdamisega, mis lunastab.

Kuid ma usun, et kõiges mõttetus ja katastroofilises kannatuses need, kes kannatavad, võivad osutuda lunastavateks selle viisiga, kuidas nad vastavad. Hiroshima elanikud, kes kaotasid pea poole oma rahvast aatomipommile, mis visati sel kuupäeval 1945. aastal, on loonud sellesse paika rahupühamu.

Me oleme loonud pühamu armastusele meie endi shoahis, AIDSi vaiba. Selle tükid annavad näo neile, keda ühiskonnas paljud eelistavad pidada madalamaks kui pühad ja madalamaks kui nimesed.

Tänasel päeval me mälestame kõiki, kes on kannatanud ja surnud inimeste patu ja inimeste hoolimatuse tõttu.

Autor Chris Glaser
Tõlkija Heino Nurk
Toimetaja Meelis Süld
Originaali tiitel The Word is out: daily reflections on the Bible for lesbians and gay men
© 1994 Chris R. Glaser
Kirjastaja Westminster John Knox Press 1999
Esmakirjastaja HarperSanFrancisco 1994