Pühadus - 05. august

Kõike siis, mida te iganes tahate, et inimesed teile teeksid, tehke ka nendele! See ongi Seadus ja Prohvetid.

Matteuse 7:12

Jeesus pöörab siin positiivseks selle, mida teised tema kaasaegsed õpetajad olid öelnud negatiivselt - ärge tehke teistele seda, mida te ei taha, et nemad teile teeksid.

Kuni me veel ei armasta ennast täielikult, nagu julgustas Martin Luther, võime „end paremini tunda“ teistsuguseid inimesi halvustades. Üks mu suuri pettumusi geina kapist välja tulles oli avastus, et rõhutud inimesed, kellest võiks eeldada paremat, langevad väga kergesti rõhuvasse käitumisse. Näiteks kuigi küll tundlikud meie endi rassismi suhtes, võivad geid ja lesbid käituda sama rassistlikult kui ülejäänud ühiskond. Mustanahalised, kes samuti võiksid mõista paremini, võivad olla sama homofoobsed. Ja me kõik võime tunda ebakindlust jagada oma vähest jõudu. 

Jeesus muutis teiste keelu positiivseks tegevuseks: „Tehke teistele, mida te tahate, et inimesed teile teeksid.“

Rassisimist hoidumine pole piisav. Kui me tahame, et mustanahalised inimesed toetaksid meie õigusi, tuleb meil toetada nende omi, sõltumata sellest, kas nad meile teevad sedasama. Kuldne reegel, mis on enamikes religioonides, ei tee meie käitumist sõltuvaks sellest, kuidas teised toimivad. Pigem on see rajatud viisile, kuidas me tahame, et meid koheldaks.

Aita mul teha teistele, mida ma tahan, et nemad mulle teeksid.

Autor Chris Glaser
Tõlkija Heino Nurk
Toimetaja Meelis Süld
Originaali tiitel The Word is out: daily reflections on the Bible for lesbians and gay men
© 1994 Chris R. Glaser
Kirjastaja Westminster John Knox Press 1999
Esmakirjastaja HarperSanFrancisco 1994