Kogudusetelk - 13. juuli

"Kirjutatud on: Inimene ei ela üksnes leivast, vaid igast sõnast, mis lähtub Jumala suust."

Matteuse 4:4

Olles kiusatuses muuta kivid leibadeks, tsiteeris Jeesus Viienda Moosese raamatu viidet iisraellaste näljale kõrberännaku ajal. Jeesus meenutas oma kiusajale, et kuigi ellujäämine on inimese loomulik instinkt, pole see küllaldane meie rahuldamiseks.

Lähis-Idas pantvangi võetud on seda kinnitanud. Kuigi neile anti ellu jääämiseks piisavalt süüa, rääkisid nad oma näljast sõnade järele: mälestuste, oma sisehääle, vangivõtjate ja kaasvangide vestluste ja palve sõnade järele. Terry Waite, Canterbury peapiiskopi saadik, kes võeti vangi oma kangelaslikul katsel läbi rääkida pantvangide vabastamise üle, ütles, et vangistuse aastatel sai ta jõudu Anglikaani Kiriku jumalateenistuse käsiraamatu (The Book of Common Prayer) sõnade meenutamine.

Üsna teistsugune „pantvang“ Tom Boomershine õpetab jutustama piiblilugusid nõnda, et nende algupärane suuline esitusviis ei lähe lugemisel kaduma. Ta arendas välja selle meetodi, et emotsionaalselt ja vaimselt üle elada õnnetus, mis sidus ta voodi külge puuduliku nägemisega pikemalt kui aastaks. Ta ei saanud lugeda ega televiisorit vaadata, seepärast püüdis ta jutustada piiblilugusid kõva häälega mälu järgi. Ta avastas endas uue elu, kui ta leidis uue elu Sõnas.

Me õnnistame neid sõnu oma ihu toiduks ja õnnistame sinu Sõna oma Ihu toiduks. Aamen.

Autor Chris Glaser
Tõlkija Heino Nurk
Toimetaja Meelis Süld
Originaali tiitel The Word is out: daily reflections on the Bible for lesbians and gay men
© 1994 Chris R. Glaser
Kirjastaja Westminster John Knox Press 1999
Esmakirjastaja HarperSanFrancisco 1994