Kogudusetelk - 11. juuli

Siis ütles Jeesus talle: "Mine minema, saatan, sest kirjutatud on: Kummarda Issandat, oma Jumalat ja teeni ainult teda!"

Matteuse 4:10

Neljakümnepäevasel kõrbeteekonnal Jumala riigi poole kiusati Jeesust nagu iisraellasi nende neljakümneaastasel kõrberännakul Tõotatud maa poole: teenida midagi muud peale Jumala.

Kurjuse kehastus Piiblis, kurat, viis ta kõrgele mäele, mis oli Siinai mäe sarnane, ja näitas talle „kõiki maailma kuningriike ja nende hiilgust“ (4:8), lubades need anda Jeesusele, kui ta teeniks kurja. Jeesus keeldus. Pärimuse järgi kannatas Jeesus hiljem pettunud Juuda reetmist, sest ta ei hakanud poliitiliseks messiaks.

Film „Montreali Jeesus“ (Jesus of Montreal) tõlgib selle täpselt tänapäeva olustikku. Vaesunud näitlejal, kes mängib Jeesust avangardistlikus kannatusloo etenduses, on kiusatus kirjutada alla leping miljonite ja täheks saamise eest. See seaks aga ohtu tema kunstnikutöö hinge.

Meie enda puudus teeb meid näljaseks poliitilise võimu järele. Meid võivad nii sõbrad (Juudas) kui vaenlased (kuri) meelitada kiusatusse saavutada oma eesmärke vahendeid valimata. Kuid millisteks inimesteks me muutuksime? Jeesus valis vaimse jõu kuulutada Jumala riiki, sundimise asemel armastuse veenmisjõu.

Taganege minust kõik, kes meelitate mind ära Jumala armastusest!

Autor Chris Glaser
Tõlkija Heino Nurk
Toimetaja Meelis Süld
Originaali tiitel The Word is out: daily reflections on the Bible for lesbians and gay men
© 1994 Chris R. Glaser
Kirjastaja Westminster John Knox Press 1999
Esmakirjastaja HarperSanFrancisco 1994