Vabastus - 25. juuni

See päev aga jäägu teile mälestuseks ja pühitsege seda Issanda pühana: oma sugupõlvede kaupa pühitsege seda igavese seadlusena!

2. Moosese raamat 12:14

Nõnda nagu juudid pühitsevad paasapüha oma rahva Egiptuse orjapõlvest vabanemise mälestuseks, nii tähistame meie, geid ja lesbid, pride’i kuud, nädalat ja päeva oma vaimsest ja ühiskondlikust orjusest vabanemise mälestuseks.

Minu poole pöördus nõu küsima üks heterovaimulik, keda kutsuti jutlustama gei pride’i jumalateenistusel. „Mulle on alati õpetatud, et uhkus (ik pride – ek uhkus) on patt,“ ütles ta jahmunult.

Ma selgitasin, et ma usun, et mitte uhkus, vaid häbi on pigem tänapäeva inimeste probleem. Valeuhkus ehk kõrkus võib isegi olla sügaval tuntava häbi väljendus, vajadus ennast upitada madala enesehinnangu tõttu. Tänapäeva teooriad seostavad häbi paljude isiklike ja ühiskondlike hädadega. Siis ütlesin ma talle, et uhkuse patu mõistet ei saa rakendada meietaolistele marginaliseeritud inimestele, kellele on alati õpetatud, et me peaksime endid häbenema.

Isak Dinersen kirjutas oma raamatus „Aafrikast välja“ (Out of Africa): „Uhkus on usk mõttesse, mis oli Jumalal meid luues.“ Lesbi- ja geiuhkus lihtsalt väljendab „usku mõttesse, mis oli Jumalal meid luues“.

Me pühitseme oma usku sinu mõttesse meie loomisel, Looja Jumal. Me palume, et teised hakkavad jagama meie usku ja meie uhkust.

Autor Chris Glaser
Tõlkija Heino Nurk
Toimetaja Meelis Süld
Originaali tiitel The Word is out: daily reflections on the Bible for lesbians and gay men
© 1994 Chris R. Glaser
Kirjastaja Westminster John Knox Press 1999
Esmakirjastaja HarperSanFrancisco 1994