Kogukond - 15. mai

Seda mõistke esmalt, et ühtki prohvetiennustust Pühakirjas ei või omapäi seletada, sest iialgi pole ühtegi prohvetiennustust esile toodud inimese tahtel, vaid Pühast Vaimust kantuina on inimesed rääkinud, saades sõnumi Jumala käest.

Peetruse 2. kiri 1:20-21

Ma usun kristliku kogukonna kohustusse tõlgendada Pühakirja. Kuid meie, kes oleme lesbi- ja geikristlased, oleme ka kirik, ja selle kohustuse hooletusse jätmine on meie õigustest loobumine.

Ladina Ameerikas campesinod ja campesinad („talupojad“) võtsid oma kohustust tõsiselt ja moodustasid kristlikul alusel kogukonnad Piibli üle arutamiseks. Sellest kasvas jõuline vastupanu ebaõiglusele.

Seda kollektiivset kogemust taotlen ma töötube ja retriite juhtides. Kollektiivne tõde on suurem kui individuaalne, osaline tõde. Needki mõtisklused võrsuvad kogutud kogemusest.

Piibel on samuti kollektiivne vastus Vaimu juhtimisele. Enamus kirjakohti on pärit usukogukonnast. Kokku pandud kirjakohad esindavad kollektiivset dialoogi, seetõttu kinnitab reformeeritud teoloogia, et üht kirjakohta võib kasutada teise tõlgendamiseks või parandamiseks.

Laiema piibelliku õigluse teemaga on Vaim juhatanud meid kaugemale orjapidamise ja naiste allutamise piibellike kinnituste juurest. Praegu juhib ta kirikut edasi homoseksuaalsuse eitamise piibellikust kinnitusest.

Nii nagu sa panid mehi ja naisi läbi aegade kuulutama sinu juhtimist, pane ka meid, Püha Vaim.

Autor Chris Glaser
Tõlkija Heino Nurk
Toimetaja Meelis Süld
Originaali tiitel The Word is out: daily reflections on the Bible for lesbians and gay men
© 1994 Chris R. Glaser
Kirjastaja Westminster John Knox Press 1999
Esmakirjastaja HarperSanFrancisco 1994