Passioon - 25. märts

"Igaüks paneb esmalt lauale hea veini, ja kui juba küllalt on joodud, lahjema; sina aga oled hoidnud hea veini praeguseni alles."

Johannese 2:10

See, et Jeesus varustab veiniga pulmapidu Kaanas, on vastuolus sünge pildiga temast, mis on paljudel meist Jeesusese kohta. Et see vein on parem kui vein, mis võõrustajatel otsa sai, hämmastab meid vähem – tol veinil oli ju jumalik päritolu. Siiski võib meid üllatada jumalike vägede kasutamine millegi nii tühise tarbeks.

Jeesuse õpetuse üheks teemaks on usulise käsumeelsuse tühisus. Kas see, et ta otsustas teha veiniks kuus kivianumatäit vett, mis olid mõeldud usulisteks puhastusriitusteks, võis olla pilkav laks käsumeelsusele?

Dionysose templites arvati vesi muutuvat veiniks templipühal, mis „lihtsalt juhtus“ olema sama päev, mille algkirik valis Jeesuse imeteo pühitsemiseks. Dionysos oli kreeka viljakuse, ekstaasi ja meelelise naudingu jumal. Võib-olla tegi Jeesus kummarduse neile vaimulikele väärtustele – oli ta ju ikkagi pulmas.

Valeõpetuse vältimiseks meenutagem, et vein, mille andis Jeesus, ei olnud mitte odav kraam joomapeo jaoks. Veinivalaja kiitis peigmeest, et ta oli hoidnud parima viimaseks. Jeesuse kink tõstis peokogemuse väärtust.

Jeesus, tule meie elu pidudele, muutes tavalise eriliseks.

Autor Chris Glaser
Tõlkija Heino Nurk
Toimetaja Meelis Süld
Originaali tiitel The Word is out: daily reflections on the Bible for lesbians and gay men
© 1994 Chris R. Glaser
Kirjastaja Westminster John Knox Press 1999
Esmakirjastaja HarperSanFrancisco 1994