Passioon - 20. märts

Siis ütlesid naised Noomile: "Kiidetud olgu Issand, kes täna ei jätnud sind lunastajata! Saagu ta nimi kuulsaks Iisraelis! Saagu ta sulle hingejahutajaks ja toitjaks su vanas eas, sest su minia, kes sind armastab, on ta sünnitanud, tema, kes sulle on parem kui seitse poega!"

Rutt 4:14-15

Ruti ja Noomi lugu on Piibli Thelma ja Louise ilma vägivallata. Nagu ütleb lesbiteoloog Mary Hunt raamatus „Raevukas hellus“ (Fierce Tenderness), on naised pidanud ühte hoidma, et üle elada patriarhaadi sepitsused. Taoline kirglik sõprus võib õpetada meile kõigile ellujäämistaktikaid.

Noomi mees ja pojad surid. Ta pöördus tagasi oma sünnimaale Juudeasse ja tema minia Rutt soovis kindlalt minna koos temaga, jättes maha oma kodumaa Moabi. Ruti raamat kirjeldab, kuidas nad koos töötavad, et luua endale majanduslikult ja siis perekondlikult tugev jalgealune Petlemmas. Nad sepitsevad Ruti abiellumist Boasega, mille ta teoks teeb ja toob ilmale poja, andes teistele naistele põhjuse Rutti kiita.

Rutt on kindlustanud vana Noomi eest hoolitsemise tulevikus, andes talle sotsiaalkindlustuse, järglase hoolitsejaks tema eest tema vanaduspäevil. Mõlemad naised kasutasid nende käes olevaid vahendeid, ka oma kirglikku sõprust, et olla edukad.

Aita meil luua ja väärtustada tugevuse, visaduse ja vastupidavuse sõprusi, Ruti ja Noomi Jumal.

Autor Chris Glaser
Tõlkija Heino Nurk
Toimetaja Meelis Süld
Originaali tiitel The Word is out: daily reflections on the Bible for lesbians and gay men
© 1994 Chris R. Glaser
Kirjastaja Westminster John Knox Press 1999
Esmakirjastaja HarperSanFrancisco 1994