Passioon - 09. märts

Ja mu rahva vigastust ravivad nad pinnapealselt, öeldes: "Rahu, rahu!", kuigi rahu ei ole.

Jeremia 6:14

„Vaat kui tubli tüdruk!“ Selline „lohutus“ ajab raevu võimupositsioonilt kuulduna, kõlades sama õõnsalt kui kuulutus „Rahu, rahu“, kui rahu ei ole.
 
Ütlus on võetud Masterpiece Theater lavastusest „Kollase tapeedi taga“ (Beyond Yellow Wallpaper), mis põhineb varase feministi Charlotte Perkins Gilmani semiautobiograafilisel jutustusel. See kujutab pettunult kannatavat naist, kes soovib saada kirjanikuks. Uskudes, et see ei sobi kokku naise „õrna“ loomusega, eraldavad ta abikaasa ja arst ta üksikusse maamajja, võttes ära sulepead ja paberi „tema enese pärast.“
 
Ta vihkab oma toa kollast tapeeti, millest saab tema rõhumise sümbol. Hingelise murdumise hetkel rebib ta paberi seinalt ning tema puuri pandud mina tuleb välja ning saab vabaks. Nagu ütleb lesbist koomik Robin Tyler, pole naistel murdumisi vaid läbimurded!
 
Me võime samastuda selle naise looga, sest nagu kirjeldab Jeremia, on ka meie haavu ravitud pinnapealselt, neid silitatud ja eiratud. Täpselt nagu naisi on vaigistatud, kui nad kahtlevad oma traditsioonilistes rollides, on ka meile antud nõu „mitte liiga palju kära teha“ sellest, kuidas meid on koheldud. Kuid nagu iga pinnale kerkiv asi meile meelde tuletab, on rahu ilma õigluseta ikkagi vägivald.

Armas Jumal, „prohvetist preestrini petavad kõik“ (6,13).  Anna meile kirge kõnelda tõtt!
 
Autor Chris Glaser
Tõlkija Heino Nurk
Toimetaja Meelis Süld
Originaali tiitel The Word is out: daily reflections on the Bible for lesbians and gay men
© 1994 Chris R. Glaser
Kirjastaja Westminster John Knox Press 1999
Esmakirjastaja HarperSanFrancisco 1994