Kaeblus - 27. veebruar

Nõnda ärgu olgu teie seas, vaid kes iganes teie seas tahab saada suureks, olgu teie teenija.

Markuse 10:43

Kuidas sai kirik, mille asutaja nõnda ütles, nii hierarhiliseks? Paavstide, piiskoppide, vanemate, preestrite kirik – kus on teenijad? Diakonid on kõige lähemal. Nende nimi tuleb kreekakeelsest sõnast teenimise kohta, mis sõnasõnalt tähendab „lauale ette kandma“. Gei kelnerid ja lesbidest pitsavedajad on ehk rohkem seda, mida Jeesus mõtles.

Hoolega on hoitud saladust, et Jeesus tegelikult ei asutanudki kirikut. Tema jüngrid tegid seda, üsna hooletult tema õpetuste suhtes. Jeesus oli rohkem huvitatud Vaimu liikumisest kui selle institutsionaliseerimisest.

Siiski, olgem ausad - kui Jeesus lahkus, oli vaja midagi teha, et tema jüngreid koos hoida, evangeeliumi kuulutada ja haigeid tervendada. Olles küll Jeesuse poolt hoiatatud oma aja poliitilisi struktuure mitte järgima, on kirik seda teinud läbi aegade. Paavstid olid nagu kuningad. Kuigi kirik oli sageli sammu võrra ees demokraatia kultuuris, ei toimunud suuri demokraatlikke reforme kuni protestantliku reformatsioonini.

Kristlikud lesbifeministid osutavad vajadusele teise revolutsiooni järele, mis pööraks kiriku külili, nii et kogukondlikud ringid iseloomustaksid meie suhteid võõrastust tekitavate hierarhiaredelite asemel.

Ümbritse meid oma Vaimu liikumisega, et me võiksime olla osaduses Kristusega ilma müürideta.

Autor Chris Glaser
Tõlkija Heino Nurk
Toimetaja Meelis Süld
Originaali tiitel The Word is out: daily reflections on the Bible for lesbians and gay men
© 1994 Chris R. Glaser
Kirjastaja Westminster John Knox Press 1999
Esmakirjastaja HarperSanFrancisco 1994