Kaeblus - 19. veebruar

Ma vajusin alla mägede alusteni,
maa riivid sulgusid
mu kohal igaveseks.
Aga sina tõid mu elu hauast üles,
Issand, mu Jumal!

Joona 2:7

Oled kunagi tundnud, et sind on valaskala alla neelanud ja pole enam mingit lootust? Joona tundis seda. Jumala eest põgenedes teadis ta, et tema oli põhjuseks tormile, mis ähvardas laeva, mille peale ta oli end reisijaks poetanud. Ta ütles meeskonnale, et nad ta üle parda viskaks, mistõttu ta oli juba küllalt lootusetu, kuid siis „muretses“ Jumal ka suure kala teda alla neelama.

Seal viibis ta kolm päeva ja kolm ööd ning seal palvetas ta nende sõnadega selle fantastilise jutustuse järgi. Milline metafoor meie paljude kogemuste kohta: HIV antikehade testi positiivne tulemus; geipeksjate rünnak; kauaaegse kallima ootamatu lahkumine; täielik äratõukamine oma perekonna poolt; oma parima sõbra kaotamine AIDSile; geina kapist välja kistuna töökoha kaotamine; geiõiguste hääletamisel kaotamine. Valaskala poolt alla neelatud, ei mingit lootust.

Joona kinnitus võib aga kuuluda ka meile. Kuigi meie palved pole lubatud paljudes kirikutes, võetakse meie palved vastu Jumala pühas templis. Eriti siis, kui me tunneme end alla jäänutena nagu Joona valaskala kõhus.

Püha Jumal, tänu sulle minu palvete vastu võtmise eest, isegi meeleheites!

Autor Chris Glaser
Tõlkija Heino Nurk
Toimetaja Meelis Süld
Originaali tiitel The Word is out: daily reflections on the Bible for lesbians and gay men
© 1994 Chris R. Glaser
Kirjastaja Westminster John Knox Press 1999
Esmakirjastaja HarperSanFrancisco 1994