Kaeblus - 12. veebruar

Ärgu kiusatav öelgu: "Jumal kiusab mind!" Sest Jumalat ei saa kiusata kurjaga, tema ise ei kiusa kedagi.

Jaakobus 1:13

Kunagi ma kirjutasin sketši loo põhjal, milles Jumal paneb proovile ühe piiblitegelase. See lõppes raadios ja televisioonis kuuldud tsiviilkaitsehäirete parodeerimisega: „See oli proov. Kui see oleks olnud tõeline häire…“
 
Piibli kirjutajatel ja meie aja usuinimestel on raske mitte näha raskustes või väljakutsetes Jumalat, kes paneb usklikke proovile. Kuid Jumalal pole vaja meid proovile panna. Elu paneb meid küllalt proovile. Ja mõnele meist antakse raskemad katsed - pigem asjaolude kui ettemääratuse poolt.
 
Issanda palves me palume Jumalat: „ära saada meid kiusatusse.“ Aga me palume Jumalat ka „päästa meid ära kurjast,“ sest kiusatustevaba elu pole võimalik. Tänases salmis Jaakobuse kirjast väidab kirjutaja, et meid kiusab meie oma himu, mis ajab patustama. Meie kõige kiuslikum himu võib olla elada ilma kannatuseta.
 
Näiteks pole midagi head ega jumalikku AIDSis. Kuid AIDS esitab meile väljakutseid, tuues esile Jumala taolise kaastunde. Sõna „kaastunne“ tähendab inglise keeles koos kannatamist (compassion). Me kukume läbi elu katsel, kui anname järgi oma himule vältida kannatusi ning keelduda armastusest ning huvist nende vastu, kes elavad HIViga.

Ära saada meid kiusatusse vältida kannatust oma hingede kaotamise hinnaga.
 
Autor Chris Glaser
Tõlkija Heino Nurk
Toimetaja Meelis Süld
Originaali tiitel The Word is out: daily reflections on the Bible for lesbians and gay men
© 1994 Chris R. Glaser
Kirjastaja Westminster John Knox Press 1999
Esmakirjastaja HarperSanFrancisco 1994