Kaeblus - 01. veebruar

„Eks ole inimesel maa peal võitlemist…?
Otsekui sulane, kes igatseb varju…
Pea meeles, et mu elu on otsekui tuuleiil…
Mis on inimene, et sa pead teda suureks!“

Iiob 7:1, 2, 7, 17

Miks head inimesed kannatavad? Selle küsimuse esitab Iiobi raamat, milles hea mees kaotab perekonna, jõukuse ja tervise veidras kihlveos Saatana (kes ei ole veel langenud ingel) ja Jumala vahel, tema usu proovile panekuks. Iiob kaebleb inimelu raskuse ja lühiduse üle, pilgates psalmisti julgustust „mis on inimene, et sa tema peale mõtled?“ (Psalm 8:4). Iiob eelistaks veidi vähem tähelepanu, tänan väga!
 
Lähedus, millega Jumal meid lõi, teeb Jumala meile kas lähedaseks sõbraks või lähedaseks vaenlaseks kannatuse ja surma palge ees, sõltuvalt meie usust. Kui Jumal on väärt kiitust hea eest, siis mõtlevad paljud meist, et Jumal peab vastutama ka kurja eest. Näiteks, kui Jumal õnnistab meid seksuaalsete erinevustega, siis mõned võivad pidada teda vastutavaks heteroseksismi, diskrimineerimise, geibäshingu (geide peksmise) – võimalik, et isegi AIDSi eest.
 
Jumal suudab taluda meie viha. Ma olen oma rusikaga vehkinud Jumala poole ja välk pole mind löönud, ega ole ma end hüljatuna tundnud. Jumal pole mingi „positiivselt mõtlev“ kogudus, mis hülgab oma AIDSi sureva liikme tema „negatiivsete mõtete“ pärast. Jumal pole ka mingi spiritistlik terviseguru, kes keeldub minemast matusele selle „negatiivse energia“ tõttu.
 
Kuule meie viha nii nagu meie armastust, armas Jumal. Hoia meid meie kannatustes ja paljudes surmades, mida me kogeme. 
 

Autor Chris Glaser
Tõlkija Heino Nurk
Toimetaja Meelis Süld
Originaali tiitel The Word is out: daily reflections on the Bible for lesbians and gay men
© 1994 Chris R. Glaser
Kirjastaja Westminster John Knox Press 1999
Esmakirjastaja HarperSanFrancisco 1994