Helsingi piiskop julgustas vikerkaaremissal: Ärge kartke!

Geikristlaste Kogu osales laupäeval Helsingis Alppila kirikus vikerkaaremissal, kuhu kogunes Helsingi piiskop Irja Askolat kuulama ligi paarsada kirikulist.

Esmakordselt jutlustas vikerkaaremissal kohalik piiskop, andes seeläbi täieliku tunnustuse Kallio koguduse kaudu tehtavale seksuaalvähemustele suunatud kirikutööle. „Nad on meie kiriku osa ja nad on vastutustundlikult, targalt ja kannatlikult kandnud taaka, mida kirik ja paljud kristlased on nende ja nende lähedaste peale heitnud. Tänu Vikerkaarerahvale!“ ütles piiskop enne jumalateenistust väljaandele Kotimaa24. Irja Askola lisas, et on loomulik, kui piiskop jutlustab oma piiskopkonnas erinevatel missadel: „Kui piiskop keelduks jutlustamisest oma piiskopkonnas, oleks pigem see ebaloomulik.“

Laupäeva, 29. jaanuari pärastlõunal kell 17 alanud vikerkaaremissale tuli loodetust märksa enam rahvast, mistõttu said pühal õhtusöömaajal isegi peekrid otsa ning Irja Askola jätkas armulaua jagamist leiba veini sisse kastes. „See oli väga südantsoojendav üritus – see tõi kokku rohkem rahvast kui jõulukirik,“ ütles kirikuline Jukka Vesa naeratades pärast missat.
 
Soome Evangeelse Luterliku Kiriku Helsingi piiskop Irja Askola jutlus käsitles jutustust Jeesusest, kes kõndis vee peal (Mt 14, 22-33). „Täna on Alppila kirikus just praegu palju teadmisi ja kogemust selle kohta, mis on tormi keerises olemine,“ ütles Askola oma jutluses. Piiskop peatas kaks korda oma kõne, paludes kogudust vaikselt mõelda evangeeliumi teksti poolt esile tõstetud teemadele. Esimesel vaikuse ajal meenutati, kes on meid aidanud ja kuidas meie tormides. Teise vaikuse teema oli usaldus: „Mis võiks juhtuda, kui lubaksime usaldusel laskuda meie keskele; tajuksime oma öös paistvat hommikut ja hajuvaid pilvi,“ ütles Askola vaikusse juhatades. Jutluses kordusid Jeesuse sõnad „ärge kartke“.
 
Seksuaalvähemuste jumalateenistusel Alppila kirikus laulis vikerkaarekogudus soome keeles ka üht Eesti päritolu kirikuviisi – „Elu on kui meri“ KLPR 336, viis Ivar-Jaak Salumäe, sõnad Georg Kiviste. Järgmine vikerkaaremissa on Helsingis Alppila kirikus kuu aja pärast laupäeval, 26. veebruaril kell 17, jutlustab jutlustab Vesa Hirvonen. 
 

Helsingi piiskop Irja Askola (paremal) ja Jaana Partti armulauda seadmas.

ManusSuurus
Patutunnistus vikerkaaremissal (tekst: Liisa Tuovinen, tõlge: Heino Nurk).pdf412.79 KB
Loe samal teemal Kotimaa24-st (tõlge: Heino Nurk)480.76 KB