Soome kirik on ühe salliva piiskopi võrra rikkam

Turu toomkirikus pühitseti kolmekuninga­päeval, 6. jaanuaril Turu peapiiskop­konna piiskopiks Kaarlo Kalliala, kes peab samasooliste paaride õnnistamist võimalikuks, vahendab koduleht Meie Kirik uudisteportaali Kotimaa24.

Jutluses rõhutas Kalliala, et kristlikust usust saab kõige paremini kõneleda lugude ja alles seejärel dogmade ja mõistete abil. „Kui Jeesuselt küsiti Jumala riigi kohta, rääkis ta alati loo – ta ei andnud kunagi definitsiooni. Sel viisil (ja ainult sel viisil) saab ületada kultuuride vahelisi kuristikke ja tasandada erinevate ajastute mõtteviise,“ lausus ta.

Kotimaa24 andmetel on Kalliala varem öelnud, et peab isiklikult homopaaride õnnistamist võimalikuks, kuid järgida tuleb piiskoppide ühist seisukohta.

1952. aastal sündinud Kalliala on abielus ja kahe täiskasvanud poja isa. Alates 1998. aastast oli ta Turu peapiiskopkonna dekaan ja peasekretär.

EELK esindajana osales Kalliala piiskopiks pühitsemise jumalateenistusel peapiiskop Andres Põder.

Vähem kui poolteise aasta jooksul on Soome kirikus piiskopiks valitud neli vaimulikku, kes on toetust avaldanud samasooliste õnnistamisele – lisaks äsja ametisse pühitsetud piiskop Kallialale on need Porvoo piiskop Björn Vikström (2009), Turu peapiiskop Kari Mäkinen ja Helsingi piiskop Irja Askola (2010).

Piiskop Kaarlo Kalliala. Foto Markku Pihlaja.