Riiklus - 04. november

Iisraeli Jumal on öelnud, Iisraeli kalju on mulle kõnelnud: See, kes valitseb inimesi õigesti, kes valitseb Jumala kartuses, on nagu koit päikese tõustes pilvitul hommikul, kui vihma järel tärkab maast haljas rohi.

2. Saamueli 23:3-4

Selles psalmilõigus, mida peetakse kuningas Taaveti viimasteks sõnadeks, on kirjeldatud ideaalse valitseja ilu. Tolle ütlemise tuumaks on kinnitus, et valitseja valitseb õiglaselt, kui ta teeb seda jumalakartuses. „Kas me saame olla head ilma Jumalata?“ küsis Glen Tinder 1989. a kogumikus "The Atlantic" avaldatud artiklis, millest sai raamat „Kristluse poliitiline mõte“ (The Political Meaning of Christianity). Silmitsi meie aja küünilisusega tundub ebatõenäoline, et me suudaksime olla head äralõigatuna oma vaimulikest juurtest.

Tinder kirjutas, et kristlus, mis väärtustab üksikisikut, kuid tunnistab meie kalduvust kurjale ja kritiseerib ühiskonda, seistes kurja vastu, teeb meid vastutavaks Jumala ees. Pidades valitsetavaid Jumala pühadeks, käitume teisiti. Kui me usume Jumalasse, valitseme õiglasemalt. Kui meil pole kõrgemat võimu, „juhtub“ ebaõiglus ainult siis, kui meid avalikkuse ees paljastatakse: Watergate, rämpsobligatsioonid, pangaskandaalid ja sotsiaalkindlustuspettused on ainult mõned näited selle kohta.

Kui need, kes meid valitsevad, tunnustaksid meie püha väärikust ja kõnniksid alandlikult koos Jumalaga, poleks meil iialgi vaja muretseda võrdõiguslikkuse pärast.

Kõikide rahvaste valitseja, me palume rõõmu eest, mis koidab siis, kui
õiglus tõuseb kõigi maade üle.

Autor Chris Glaser
Tõlkija Heino Nurk
Toimetaja Meelis Süld
Originaali tiitel The Word is out: daily reflections on the Bible for lesbians and gay men
© 1994 Chris R. Glaser
Kirjastaja Westminster John Knox Press 1999
Esmakirjastaja HarperSanFrancisco 1994